Sužinoti tai, kas atrodo nepasiekiama, neįmanoma ir neįsivaizduojama (2022-06-22)

Birželio 16 d. Visagino ,,Žiburio” pagrindinės mokyklos ir Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos mokiniai lankėsi Molėtų observatorijoje. Mus pasitiko Molėtų observatorijos astronomas Saulius Lovčikas. Pažintinės - edukacinės ekskursijos metu turėjome puikią pamoką apie galaktikas, žvaigždynų susidarymą, iš arčiau pamatėme didžiausią Šiaurės Europoje 165 cm skersmens teleskopą. Sužinojome jo sandarą, veikimo principą. Astronomas Saulius Lovčikas mums paaiškino, ką tiria astronomija, koks tai mokslas.

Taip pat sužinojome, kokių rūšių teleskopai būna, kurie iš jų  yra patys didžiausi pasaulyje ir kodėl teleskopus reikia iškelti į kosmosą. Astronomas vaizdžiai paaiškino mokiniams, kas yra balta šviesa, kodėl žvaigždės yra spalvotos ir mirga. Mokiniai pasiteiravo, ar tikrai kosmose nėra ateivių, ir buvo patikinti, kad tikrai mokslininkai jų buvimo neįrodė.

Taip pat aplankėme ir netoliese esančią etnografinę sodybą. Čia, vaizdingoje Lenktinio ežero pakrantėje, įrengta sonovinė  dangaus šviesulių stebykla. Sodyboje mus pasitiko etnoastronomas Jonas Vaiškūnas. Jis mus supažindino su kalendoriniais ženklais. Mokiniai pamatė tokį ypatingą ratą, kuris sudarytas iš dešimties medinių šventyklos stulpų su kalendoriniais ženklais, viduryje įrengtas akmeninis Saulės - ugnies aukuras. Sužinojome, kad stulpai žymi šešias pasaulio šalis. Etnoastronomas vaizdžiai parodė ir išaiškino,  kur saulė pateka ir nusileidžia. Jonas Vaiškūnas mums daug papasakojo, kaip senovėje buvo stebimi dangaus šviesuliai, atliekami kalendoriniai skaičiavimai. Supažindino mus su senovės baltų zodiako ženklais. Kai kurie mokiniai turėjo galimybę plačiau sužinoti apie savo zodioako ženklą, jo reikšmę. Ištikrųjų buvo labai įdomu.

Ekskursija patiko mums visiems, grįžome pilni įspūdžių ir žinių. Daug visko sužinojome ir įgytas žinias galėsime pritaikyti mokydamiesi. Supratome, kokia Visata yra didinga ir  kokie maži taškeliai joje mes esame. Tikimės dar čia apsilankyti ir dar daug  ko sužinoti apie tai, kas mums atrodo nepasiekiama, neįmanoma ir neįsivaizduojama.