Erasmus+ projekto „European Rainbow. The Guide to teach European Citizenship“ dalyvių kelionė į Slovakiją (2018-04-16)

Šių metų vasario 25 – kovo 3 dienomis dalyvavome Erasmus+ projekto „European Rainbow. The Guide to teach European Citizenship“ veiklose Slovakijoje. Levicės mieste mus pasitiko projekto partneriai ir apgyvendino šeimose. Buvo smagu, nes šeimos priėmė labai šiltai ir visą kelionės laiką jautėme jų palaikymą ir nuoširdų rūpestį. Būtent dėl šių priežasčių visos buvusios baimės, jog reikės bendrauti anglų kalba, išsisklaidė. Atėjus išvykos dienai, tikrai netrūko nuoširdžių išsiskyrimo ašarų, linkėjimų ir pasižadėjimo bendrauti.

Slovakijoje neleidome laiko veltui, kiekviena minutė buvo panaudota darbui. Ryte rinkdavomės į mokyklą, kur vykdavo projekto veiklos. Pirmą dieną mums buvo pristatyta pati mokykla, turėjome galimybę užeiti į kabinetus, kur vyko pamokos, ir stebėti mokymo procesą. Mokykloje sužavėjo tai, kad kiekviename kabinete yra interaktyvi lenta, ir jau pradinukai joje atlieka užduotis. Sužavėjo ir sportinių šokių pamokos, biologijos pamokoje vykęs bandymas, kurį galėjome stebėti ir mes. O ypač patiko mokinių parengta meninė programa bei spektaklis, kuris, nors ir rodytas slovakų kalba, buvo suprantamas, nes gavome trumpus spektaklio vertimus ir, žinoma, spektaklyje juk neįmanoma neatskirti, kurie veikėjai trokšta gėrio, o kurie stengiasi, kad nugalėtų tamsa ir blogis. Kartu su visais stojojome į gėrio kovą ir audringai palaikėme teigiamus veikėjus. Kitą dieną mokykloje vyko visų projekto dalyvių bendros veiklos. Dalyvaudami šiose veiklose parengėme ir atlikome bendrą dainą apie Europos vertybes. Ši daina kelionės metu skambėjo dar ne kartą. Na, o trečią dieną mokykloje kiekviena šalies komanda pristatė savo parengtus mokymo metodus, ugdančius vertybes. Čia tikrai buvo ko pasimokyti, nes metodai buvo aktyvūs, skatino bendradarbiauti, derinti požiūrius arba prabilti kūno kalba. Tai buvo tikras iššūkis, nes buvo sudarytos mišrios komandos, todėl iš pradžių jautėmės nedrąsiai, bet po to dar labiau susibendravome. Taigi, mokykloje vykusios projekto veiklos buvo tikrai prasmingos ir naudingos.

Per kitas dvi dienas susipažinome su Slovakija bei jos kultūra. Mus sužavėjo nedidelis, bet jaukus Levicės miesto senamiestis bei įdomi jo istorija. Didžiausią įspūdį paliko Slovakijos kalnai. Tikriausiai vasarą jie nuostabūs, bet ir žiemą, apkloti sniego apklotu, jie tikrai žavūs ir paslaptingi.   Keliaudami į kalnus aplankėme ne vieną kalnų miestelį, susipažinome su paslaptingomis šių vietovių istorijomis ir mitais. Ypač sužavėjo didinga Oravos pilis, kuri buvo statoma ne vieną šimtmetį ir yra tapusi visos Slovakijos simboliu.   Patiko ir apsilankymas slovakų kultūros muziejuje. Ten stebėjome filmą apie slovakų nacionalinį herojų Janišeką, susipažinome su jo įspūdinga gyvenimo istorija. Visos šios patirtys tikrai unikalios, ypač dar ir dėl to, kad mūsų bendraamžiai slovakai buvo pasirengę išsamiai papasakoti apie kiekvieną objektą ir tai darė su didele meile ir pagarba savo šaliai.

Ši kelionė nebūtų buvusi tokia įdomi be žmonių, su kuriais susipažinome projekto metu. Mes visi tokie skirtingi, iš skirtingų žemės kampelių, bet sugebėjome rasti bendrą kalbą. Per savaitę prisirišome vienas prie kito. Paskutinį vakarą buvo liūdna išsiskirti ir ne vienas braukėme ašarą. Smagu, kad naujieji draugai kvietė aplankyti jų šalis. Gera žinoti, kad dabar turime naujų draugų Graikijoje, Portugalijoje, Italijoje, Lenkijoje. Ir tikrai atsirado nuoširdus noras kuo geriau išmokti anglų kalbą, nes jau svajojame apie tai, kaip vėl bendrausime su naujais draugais.

Visagino ,,Žiburio“ pagrindinės mokyklos

7a klasės mokinė Oksana Bikulčiūtė ir 8a klasės mokinė Ugnė Alėjūnaitė