Kaip pilietiškumą ir vertybes ugdantys metodai gali palengvinti ugdymo procesą? (2019-09-23)

Visagino ,,Žiburio“ pagrindinės mokyklos mokinių ir mokytojų komanda dvejus metus aktyviai dalyvavo tarptautinio Erasmus+ projekto ,,European Rainbow. The Guide to teach European Citizenship“ įvairiose ES šalyse vykusiose veiklose ir kartu su projekto partneriais ieškojo paveikiausių metodų, ugdančių jauno žmogaus vertybines nuostatas ir pilietiškumą.

Išties, šiame globalizmo amžiuje viešojoje erdvėje dažnai teigiama, kad vertybės ir pilietiškumas jau nieko nereiškiančios ir atgyvenusios sąvokos. Ar taip yra iš tiesų? Gal atvirkščiai –vertybių puoselėjimas ir pilietiškumo ugdymas yra visuomenę telkianti jėga, kuri skatina veikti ir kurti atsakingą bei tolerantišką visuomenę.

Būtent todėl projekto metu pirmiausiai ir buvo išsigrynintos svarbiausios partnerių šalių vertybės. Pasirinktas kelias – labai įdomus ir netradiciškas, nes buvo nagrinėjamos šalių legendos, kuriose užkoduotos kiekvienos tautos verybinės nuostatos. Be abejo, vėliau projekto šalių partnerių legendose dekoduotos vertybės buvo lyginamos ir ieškoma bendrumų. Šios surastos universaliosios, per amžius tautų puoselėjamos vertybės projekto dalyviams tapo bendro darbo pamatu.

Išgryninus vertybes visi projekto dalyviai pristatinėjo, jų manymu, paveikiausius metodus, padedančius ugdyti atrastas bendras vertybes. Metodai buvo tikrai inovatyvūs, todėl tikrai netrūko nuoširdaus susidomėjimo ir veiklų. Buvo sukurta net bendra daina apie vertybes, kuri tapo projekto dalyvių himnu.

Vėliau metodų aptarimų diskusijose kilusias mintis ir įžvalgas projekto dalyviai panaudojo atlikdami kūrybinį darbą apie laimingą pasaulį, nes laimingas pasaulis, kaip taikliai pastebėjo projekto dalyviai, negali egzistuoti be vertybių ir aktyvios pilietinės pozicijos. Tad buvo sukurta knyga ,,Ideal World“.

Na, o pagrindinis projektinio darbo rezultatas – sukurta elektroninė metodų knyga ,,Methods to teach European Citizenship“.

https://drive.google.com/file/d/17F5Rkq_MvOOeCX70cROzqSUi9_kkuOck/view?fbclid=IwAR2Lswape6cMAWsNOZoEucLbs0n0AtpzETWFwx5CRbpAG9R-zzNRBZ8uR4I Šie aprašyti ir iliustruoti metodai leidžia kiekvienam mokytojui, ugdančiam vaikų vertybines nuostatas ir pilietiškumą, paįvairinti ugdymo procesą. Be to, pateiktos nuotraukos iš metodų taikymo sukuria bendrą metodo taikymo vaizdinį. Kadangi visa knyga pateikta elektroniniu formatu, labai lengva pasižymėti reikiamus metodus ar tam tikras metodų veiklas. Tikimės, kad šia knyga galės naudotis ir klasių vadovai, ir mokytojai dalykininkai.

,,Dalyvaudamas projekto veiklose, o ypač dirbdamas su įvairiais metodais, ne tik supratau, kokie mes, žmonės, esame skirtingi. Įsitikinau, kad kiekvienas žmogus turi savo pasaulį, kuris priklauso nuo sukauptų patirčių ir požiūrio. Suderinti skirtingus pasaulius, kad vyktų bendra kūrybinė veikla, nėra taip lengva. Ir čia puikus išeities taškas galėtų būti vertybės. Niekas nepaneigs, kad žmogui nereikia laisvės, taikos, meilės ar pagarbos. Reikia tik išmokti įsivardinti vertybes. Ir tai mums gali tapti išeities tašku iš bet kokios keblios situacijos, nes, kaip pastebėjau iš projekto veiklų, į tą patį tikslą gali vesti daug ir įvairių kelių. Pripažindami, kad tikslas yra geras, galime priimti tų kelių įvirovę, praturtinti savo pasaulį, aktyviai ir sutelktomis jėgomis veikti“, – taip projekto metu gautas patirtis apibendrino Visagino ,,Žiburio“ pagrindinės mokyklos 10a klasės mokinys Liutauras Mazūra.

Tikime, kad ir istorijų knyga ,,Ideal World“, ir elektroninė metodų knyga ne tik pristatys 7 Europos Sąjungos šalių vertybinę patirtį, bet ir pasitarnaus įvairiose jauno žmogaus ugdymo veiklose.