Gyva istorijos pamoka (2020-10-06)

Rugsėjo 25 d. 9 – 10 kl. mokiniai dalyvavo edukacinėje ekskursijoje ir aplankė sovietinius Nemenčinės bunkerius, Tuskulėnų rimties parką bei Okupacijų ir laisvės kovų muziejų.

Sovietiniame Nemenčinės bunkeryje tapome visiškai realiais edukacinio spektaklio ,,1984. Išgyvenimo drama” dalyviais. Tarsi keliaudami laiku į praeitį, susipažinome su sovietinio gyvenimo realybe, mokėmės užsidėti dujokaukes, apsisaugoti nuo radiacijos, aplankėme Lenino kambarį, KGB kabinetą, sovietines parduotuves, gydytojų kabinetus, dirbome beprasmius darbus, o pabaigai, skambant sovietiniams šlageriams, gavome pavakarius sovietinėje valgykloje. Edukacinio spektaklio metu neapleido persikūnijimo į SSRS laikus jausmas: apranga, kalba, elgesys – viskas mums taip svetima ir keista. Buvo labai įdomu, baisu ir linksma tuo pačiu metu. Tai buvo geriausias būdas pažinti istoriją – juk informacija lengviausiai išmokstama praktiniu būdu.

Edukacinę ekskursiją pratęsėme Tuskulėnų dvaro teritorijoje – sovietinių okupantų brutalumą ir žiaurumą liudijančioje vietoje. Čia patiko neįprastos ekspozicijos, gilų įspūdį paliko kūrinys ,,Karo nuotaka – našlė”. Nustebino surastų daiktų pristatymo būdas, sužavėjo puikūs gidai, įdomūs pasakojimai. Klausydami jų susipažinome su sovietinio režimo sukurtu mirties nuosprendžių priėmimo ir vykdymo mechanizmu, išgirdome apie slapta atvežtus ir užkastus Tuskulėnų dvaro teritorijoje žmones, kuriems 1944–1947 m. Vilniaus NKGB (MGB) vidaus kalėjime buvo įvykdyta mirties bausmė, sužinojome egzekucijų organizatorių ir vykdytojų biografijas.

Ekskursiją baigėme Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje – sovietmečiu buvusiame KGB kalėjime. Tai išskirtinė kančių vieta. Kameros, karceriai, egzekucijų vieta, šiuolaikiškos ekspozicijos, nuotraukų gausa, intriguojantys gidų pasakojimai apie žmonių patirtas kančias, žiaurumus, budelių žvėriškumą – to nerasi nei viename vadovėlyje. Tik lankantis tokiose vietose realiai suvoki, kaip kentėjo žmonės, gyvenę vos prieš nepilną šimtmetį. Jokiu būdu nenorėtume patekti į tuos laikus!