Susitikimas su profesoriumi Liudu Mažyliu (2021-02-09)

Vasario 8 d. 8 –10 klasių žiburiečiai nuotoliniu būdu susitiko su profesoriumi, Nepriklausomybės Akto rankraštinio varianto atradėju, europarlamentaru Liudu Mažyliu.

Gerbiamas profesorius mokiniams išsamiai pristatė sudėtingą istorinį laikotarpį, kurio metu, nepaisant okupacinės kaizerinės Vokietijos kariuomenės buvimo Lietuvoje, nepaisant tam tikrų vidinių nesutarimų, iškiliausi to meto mūsų krašto intelektualai – Lietuvos Tarybos nariai – susitelkė ,,vardan Tos“ ir buvo priimtas svarbiausias Lietuvai dokumentas – Nepriklausomybės Aktas. Tai buvo labai pažangus dokumentas, kuriame įtvirtinta demokratija, nes akcentuota, jog Steigiamasis Seimas bus ,,demokratiniu būdu visų gyventojų išrinktas“. Būtent žodelis ,,visų“ reiškė nepriklausomai nuo lyties, etninės grupės, turto cenzo. Taip įtvirtintos lygios piliečių teisės. Nepriklausomybės Aktas, pasak profesoriaus, yra esminis mūsų Laisvės dokumentas.

Profesorius Liudas Mažylis papasakojo ir pačią Nepriklausomybės Akto rankraštinio varianto atradimo istoriją. Ieškoti Lietuvai svarbaus dokumento profesorių įkvėpė mintis, jog negalėsime švęsti modernios Lietuvos Respublikos šimtmečio be tai liudijančio dokumento. Teko atkakliai palaikyti valingą nusistatymą, kad dokumentas yra, tik reikia jį atrasti. Buvo jau aiškiai išsikristalizavusi vokiškoji paieškų kryptis. Vokietijos valstybės archyvui geranoriškai sutikus bendradarbiauti, 2017 metų kovo 29 dieną Vokietijos diplomatiniame archyve profesorius ir surado Nepriklausomybės Akto rankraštinį variantą.

Paskaitos pabaigoje profesorius maloniai atsakė į susirinkusiųjų klausimus, paskatino mokinius domėtis istorija, atskleidė, koks didžiulis turtas yra archyvai, kurie šiuo metu pradeda naują gyvavimo etapą, nes intensyviai yra skaitmenizuojami, todėl galima ateityje tikėtis įvairių istorinių atradimų.

Dar kartą dėkojame mūsų mokyklos rėmėjui, europarlamentarui profesoriui Liudui Mažyliui už nuostabią ir įkvepiančią istorijos pamoką!