Būk atsakingas kelyje! (2021-04-22)

Atšilus orams keliuose daugėja ne tik eismo dalyvių, bet ir skirtingų transporto priemonių. Todėl būtina ne tik žinoti, bet ir vadovautis kelių eismo taisyklėmis. Apie taisykles ir reikalavimus dviratininkams ir elektrinių paspirtukų vairuotojams šiandien klasės valandėlės metu su 5a klasės mokiniais kalbėjo Utenos apskrities Visagino policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja Onutė Pernavienė. Lektorė prisiminė dažniausiai užduodamus klausimus dėl dviratininkų kelių eismo taisyklių:

1. Ar būtina šviesą atspindinti liemenė? Važiuojant keliais dviratininkai ir elektrinių paspirtukų vairuotojai dienos metu privalo važiuoti dėvėdami šviesą atspindinčias liemenes. Liemenės gali nedėvėti, jei dviračio priekyje dega baltos spalvos, o gale raudonos spalvos žibintas. Tai negalioja tamsiu paros metu, tuomet reikalinga ir liemenė ir žibintai.

2. Ar būtinas šalmas? Važiuoti užsidėjus šalmą būtina tik dviračių vairuotojams ir keleiviams iki 18 metų. Vyresniems šalmas tik rekomenduojamas.

3. Kokios taisyklės galioja elektriniams paspirtukams? Elektrinis paspirtukas priskiriamas dviračių kategorijai, tad privaloma laikytis visų reikalavimų, taikomų dviratininkams.

4. Kaip turi atrodyti dviratis? Dviratis privalo turėti tvarkingą stabdį, garso signalą, gale turi būti raudonos šviesos atšvaitas ar žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų. Važiuojant keliais tamsiu paros metu priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, gale raudonos šviesos žibintas.

5. Kur galima važiuoti dviračiais? Važiuoti leidžiama dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais, dviračių juostomis, o kur jų nėra tinkamu kelkraščiu. Jei minėtų vietų nėra, tuomet leidžiama važiuoti šaligatviu ar viena eile važiuojamosios dalies pakraščiu. Jei prie kelio įrengto dviračių tako, važiuoti važiuojamąja kelio dalimi ar kelkraščiu draudžiama. Važiuojamąja kelio dalimi galima važiuoti tik tuomet, jei prie kelio nėra dviračių tako, o kelkraštis netinkamas važiavimui. Važiuoti dviračiu reikia kuo arčiau dešiniojo krašto.

6. Ar galima dviračiu važiuoti per pėsčiųjų perėją? Ne! Toks elgesys griežtai draudžiamas.

Mokiniai įdėmiai klausėsi pareigūnės priminimų apie saugų eismą, tad tikimės, kad visi mokės saugiai ir pagal taisykles važinėti dviračiais ir elektriniais paspirtukais. O Sofijai Primnevai, kaip aktyviausiai mokinei, žinojusiai daugiausiai atsakymų į pateiktus klausimus, bus įteiktas pareigūnės prizas.