Dešimt dienų, pakeitusių mūsų pasaulį (2021-11-15)

Mes - dešimt 7-10 klasių mokinių ir anglų kalbos mokytoja A. Daugėlienė - neeilines, turiningas, įdomias, kupinas smagių ir netikėtų situacijų rudens atostogas praleidome Lenkijoje, Liublino vaivadijoje. Čia dalyvavome Erasmus plius projekte jaunimui „LARP it UP – kūrybiškumo ugdymas, pasitelkiant teatrinius metodus“. Tai vyko bendradarbiaujant su asociacijomis „Tavo Europa“ Ir „HEureka Generator“.

 Taigi, kas ir kaip? Mes, įveikę apie 900 km, slovakų grupė, nukeliavusi 600 km, ir lenkų jaunimo grupė susitikome miestelyje Motyč Lešny.  Laiko atokvėpiui ir įsikūrimui turėjome vos pusvalandį – skubėjome susipažinti su projekto dalyviais iš Lenkijos ir Slovakijos bei projekto tikslais ir veiklomis. Supratome – esame tam, kad kartu kurtume projekto veiklas, geriau pažintume kitų šalių bendraamžius ir pačius save, išmoktume gyventi ir bendradarbiauti tarptautinėje aplinkoje, pagerintume anglų kalbos vartojimo įgūdžius, o svarbiausia – ugdytumėmės kompetencijas, reikalingas mūsų augimui ir brandai. Užsiėmimus organizavo patyrę jaunimo darbuotojai Andžej ir Karolina, dažnai jiems talkino grupių vadovai mokytojai.

Visos veiklos buvo įdomios, todėl jose aktyviai dalyvavome: pasitikėjimo, komandinės dvasios ugdymo, teatriniuose žaidimuose, cirko užsiėmimuose, judriuosiuose žaidimuose, diskusijose ir aptarimuose. Tai buvo lyg treniruotė prieš pagrindines veiklas - vaidinimus LARP (terminas verčiamas į lietuvių kalbą kaip tikro, realaus gyvenimo simuliacija). Toks vaidinimas ypatingas tuo, kad dalyviai gauna savo vaidmenis tik prieš prasidedant veiksmui. Prieš tai pagal scenarijų jie turi paruošti patalpas. Suvaidinome du LARP „spektaklius“ – pirmojo veiksmas vyksta mokykloje, kai pasigendama vieno mokinio. Tuomet visi dalyviai, mokyklos administracija, tėvai, mokiniai, policija, miestelio vadovai bando išsiaiškinti jo dingimo priežastį. Antrojo LARP metu – persikėlėme į karalystę, kur atsitinka įvairūs dalykai, dėl kurių gyventojai nesijaučia laimingi. Todėl tenka ieškoti būdų, kaip padaryti, kad visi karalystėje gyventys žmonės būtų laimingi. Kiekvienos dienos pabaigoje vykdavo refleksija – kartais tarptautinėse grupėse. Jų metu dalyviai turėjo progos pasisakyti – tai skatino kritiškai mąstyti, priimti sprendimus, pagrįsti savo nuomonę, lavinti anglų kalbos įgūdžius. Vakarais bendravome neformaliose grupėse, žaidėme stalo žaidimus.

Dalyvavome dviejose ekskursijose, kurių metu susipažinome su Europos istorija. Vykdami į pirmąją,  stabtelėjome prie buvusios vienos didžiausių Europoje Vokietijos nacių koncentracijos stovyklos Maidaneke, kai Lenkija buvo okupuota vokiečių Antrojo Pasaulinio karo metu. Iš pradžių skirta priverstiniams darbams,  vėliau stovykla buvo naudojama žmonėms žudyti pramoniniu (industriniu) mastu. Stovykla veikė nuo 1941 metų spalio 1 dienos, iki 1944 metų liepos 22 dienos. Dabar ten įkurtas memorialas. Vėliau susipažinome ir su netoliese esančiais miestais – Zamoste, kurio senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą, bei Liublinu, kuriame  1569 m. pasirašyta sutartis pakeitė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės santykius, sukuriant dviejų valstybių konfederaciją. Su šiais miestais susipažinome kiek neįprastu būdu – žaisdami miesto žaidimą, kurio metu turėjome atlikti įvairias užduotis: surasti nustatytus objektus bei kalbinti miesto gyventojus. Be abejo, sveikinome Lietuvą prie Portalo, jungiančio Vilnių ir Liubliną.

Kitos išvykos metu vykome į Kazimierz Dolny, kurio istorija prasideda XI a., o XIX amžiaus pabaigoje miestas tapo kurortu - buvo pradėtos statyti vilos ir svečių namai poilsiautojams daugiausia iš Liublino ir Varšuvos. Sužinojome ir vieną pikantišką dalyką – Holivudo aktorius Nicolas Cage čia įsigijo vilą ir kartais atvyksta poilsiauti.

Kaip ir viskas, kas turi pradžią, neišvengia ir pabaigos – programa buvo įvykdyta su kaupu: diskusijos apie socialinę atskirtį ir kitus svarbius jaunimui klausimus, teatro žaidimai, žaidimai mieste, kūrybinių dirbtuvių organizavimas, vaizdo medžiagos kūrimas – jau praeityje. Paskutinė veikla – apmąstyti ir aprašyti įgytas kompetencijas, kurios įrašomos į jaunimo pasus (Youthpass). Štai ir jie įteikti, įspūdžiai liejasi per kraštus. Norėtųsi dar nors kelias dienas pratęsti šį nuostabų „maratoną“, deja...        autobusas „Mercedes-benz Sprinter“ jau pasirengęs tolimam žygiui... Susimąstę ir truputį nusiminę leidžiamės į 10 valandų kelionę NAMO. Dar sugrįšime, nes ateities planai jau aptarti...

Astra Daugėlienė

   Nuotraukos fotogalerijoje >>>

Priedai:


Atgal







Visagino savivaldybė
Švietimo ir mokslo ministerija
MOBIS







© 2024 Visos teisės saugomos
Visagino Žiburio pagrindinė mokykla

Energetikų g. 56 LT-31227 Visaginas, tel. +370 386 73359
Visagino Žiburio pagrindinė mokykla