Šv. Kalėdų belaukiant (2012-12-03)

Prasidedant Adventui, derėtų atkreipti dėmesį į svarbiausių didžiųjų žiemos švenčių papročių kilmę.

Pasak Lietuvos etnologės P. Dundulienės, Advento laikas senovėje buvo kupinas paslaptingumo, netikrumo, baimės ir žmonių tikėjimo, jog visur slankiojančios įvairios dvasios. Gal todėl seniau Kūčių naktis būdavo praleidžiama budint ir deginant šventinę ugnį. Šį paprotį vėliau išstūmė Vokietijoje užgimusi eglutės puošimo ir užžiebimo tradicija, na, o įsigalėjus krikščionybei Advento laikotarpį imta sieti su žmogaus dvasiniu apsivalymu.

Lietuvoje seniau Kalėdų tarpušvenčiu vaikščiodavo kalėdotojai, kurie giedodavo kalėdines giesmes ir linkėdavo bei laimindavo. Buvo tikima, kad Naujųjų metų pradžioje linkėjimai turi ypatingą galią išsipildyti. Dabar linkėjimus kaip dvasines dovanas keičia Kalėdų Senelio atnešamos materialios dovanos.

Dar ir dabar yra išlikęs paprotys dengiant Kūčių stalą po balta kaip sniegas staltiese padėti šieno ar šiaudų. Krikščioniškoje tradicijoje tai simbolizuoja kūdikėlio Jėzaus gimimą tvarte, tačiau seniau po staltiese buvo dedami tik šiaudai ir tai buvo siejama su praeitu gyvenimo tarpsniu ( šiaudai jau praeitas etapas, nes jie yra tai, kas lieka iškūlus grūdus).

O štai visiems patrauklus ir pasaulyje paplitęs paprotys Naujuosius metus pasitikti fejerverkų salvėmis yra kilęs iš pirmykščio tikėjimo, kad gimstant naujiems reikia naikinti senuosius. Senovėje tai buvo šiaudinės iškamšos deginimo paprotys pasitinkant Naujuosius, vėliau senieji metai ,,naikinami“ pabūklų salvėmis, o dabar įprasta įvairiaspalviais fejerverkais sutikti Naujuosius metus.

Taigi, kaip matome, papročių kitimą lemia besikeičiančios gyvenimo sąlygos bei visuomenės požiūrio bei vertybių kaita.

Mūsų mokyklos bendruomenė puoselėja tradicijas, todėl Advento laikotarpiu mokykloje vyks nemažai renginių. Kiekvieną ketvirtadienio rytmetį,9 val., mokyklos bendruomenė bus kviečiama uždegti Advento žvakės ir prisiminti senovės lietuvių tradicijų bei šventinių giesmių ( tradicinis renginys ,,Kalėdų žvaigždė“). Norėtume pakviesti ir mokinius, ir tėvelius aktyviai dalyvauti kalėdinių puokščių parodoje, taip pat yra numatyti šventiniai renginiai miesto bažnyčioje, kaip ir pernai žadama organizuoti labdaros akcijas.

Laukdami Šv. Kalėdų nepamirškime pabūti kartu!